aile içi şiddet alkolik anne baba
 

Alkol madde bağımlısı ebeveyni olan çocuklar

Destek

Travmatik anılar

Aile içi şiddet

Alkolik anne baba

bağımlı ebeveyn alkol uyuşturucu madde
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

ALKOL VEYA MADDE KULLANAN EBEVEYNİ OLAN ÇOCUKLARA DESTEK
   

 

Dünyada her gün milyonlarca çocuk ve ergen alkol veya uyarıcı uyuşturucu maddeye veya kumara bağımlı bir ebeveyniyle yaşamanın verdiği utanç, içe kapanma ve kafa karışıklığı ile uğraşmaktadır. Bu çocukların yaşamlarında kumar, uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığı riski de yüksektir. Anne babasının içmesinin veya uyuşturucu madde kullanmasının esas sebebi olarak kendisini görebildiklerinden suçluluk duyabilirler.

Bağımlılığı olan ebeveyninin hastalanacağından veya yaralanacağından ya da anne babası arasında kavga ve aile içi şiddet yaşanmasından korkabilirler. Evin içindeki durumun ortaya çıkmaması için arkadaşlarını evine davet etmekten ve herhangi birinden yardım istemekten utanabilirler. Yakın ilişkiler kurmakta acizlik yaşarlar ve genellikle de başkalarına güvenmezler.

Bağımlılığı olan ebeveynin sakin bir halden aniden öfkeli hale geçmesi çocuğun neyi ne zaman yapmasının doğru olduğu konusunda kafasını karıştırmıştır… Büyüme ve gelişim çağında çok önemli olan düzenli ve günlük bir program alkol veya madde kullanımı olan ebeveynin durumuna göre değiştiğinden mümkün olmamaktadır. Alkolik veya madde kullanımı olan ebeveynine içtiği için diğer ebeveynine ise kendisine koruma ve destek sağlamadığı için kızgındır. Kendilerinin yapabileceği bir şey olmadığı halde ailedeki durumu değiştirmek için uğraşırlar ve bir şeyleri değiştiremedikleri için kendilerini çaresiz ve yalnız hissederler. Bu çaresizlik duyguları yaşamlarındaki diğer alanlara da kayabilir ve onları daha da pasifleştirebilir. Ailede  “Kahraman” veya “süper sorumlu çocuk”, “Günah keçisi”, “Maskotu” veya kayıp çocuk rollerinden birini üstlenmek zorunda kalırlar.

Alkolik anne, alkolik baba veya uyuşturucu madde kullanıcıların yetişkin çocukları “büyümeyi” değil yaşamda kalmalarını destekleyen başa çıkma mekanizmalarını

 

öğrenirler. Ama yetişkinlikte bu yöntemler çalışmamaya ve yaşamı zorlaştırmaya başlar. Bağımlı bir ebeveynin yetişkin çocuğu iseniz eski davranış paternlerinizi sürdürmek zorunda değilsiniz. Seçme şansınız var ve hiçbir şey için geç değil. “Yeniden” büyüyebilirsiniz; travmatik anıları ait oldukları yere, geçmişe, bırakarak geleceğe daha keyifli ve sağlıklı adım atmanız mümkündür.

Alkol veya madde Kullanan Ebeveyni Olan Çocuklara Destek Programı, alkol veya madde kullanan ebeveyni olan çocukların ruhsal açıdan sağlıklı yetişmesini sağlamak veya ebeveyninin alkol veya madde kullanımına bağlı sorunlar yaşayan çocuklara yardımı içeren bir tedavi programıdır.  Alkol veya madde kullanan ebeveyni olan çocuklar ve yetişkinler için farklı yaş gruplarına göre farklı programlar uygulanmaktadır

Yaş gruplarına farklı uygulamalar olmak koşuluyla bireysel terapi, aile terapisi veya grup terapisinden oluşan 12 haftalık bir program uygulanmaktadır. 6 yaşından küçük çocuklar için bir değerlendirme görüşmesi ve 4 oturumluk psikoeğitsel aile grubu yapılmaktadır.