ekran bağımlılığı oyun bağımlılığı
 

Bilgisayar bağımlılığı Tedavisi

Oyun

İnternet

Telefon

Ekran

Teknoloji

bağımlılığı tedavisi

bilgisayar bağımlılığı telefon bağımlılığı
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

BİLGİSAYAR, İNTERNET, EKRAN, OYUN BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ
internet bağımlılığı
 

Oyun, internet, bilgisayar, chat gibi teknolojik aletlerin yoğun kullanımı sonucu sosyal, akademik ve psikolojik sorunlar oluşabilmektedir. Bilgasayar, internet, oyun bağımlılığı özetle ekran bağımlılığı gibi bağımlılıkların tedavisinde bireysel program uygulanmaktadır.

Bilgisayar ve internet yaşamımızda artık çok önemli bir yere sahip olduğu bir gerçektir. Bilgisayarsız, internetsiz bir yaşam düşünmek mümkün değil diyebiliriz. Bu nedenle diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, bağımlılığı oluşturan durumu tamamen yasaklamak, bilgisayar bağımlılığı tedavisinde bir çare olmamaktadır. Ekran bağımlılığı tedavisindeki amaç, kişinin bir daha internet kullanmaması değil, bilgisayar, telefon ve internet kullanımını kontrol etmeyi öğrenmesidir.

Bu özelliği nedeniyle ekran bağımlılığı tedavisinde bilişsel davranışçı teknikler kullanılmaktadır. Bireysel görüşmeler, bilişsel davranışçı tedavi teknikleri, BATEM tarafından geliştirilen Önerilecek değişik kontrol Programları, ailenin tedaviye katılımı, aile eğitiminden oluşan bir bilgisayar, ekran bağımlılığı tedavisi yaklaşımıdır. Sekiz haftalık paket programdan oluşmaktadır.

İnternet bağımlılığı tedavisinde bilgisayar, telefon, internet kullanımını tedavi ekibi ile birlikte programlanacaktır. Bu kişiye özel hazırlanacak programda bilgisayar, telefon yani internetin kontrollü kullanılabilmesi hedeflenmiştir.

Program; ekranların dolayısıyla internetin belirlenen bir süre içinde, belirli bir süre kullanımını sağlamaktadır.

 

Böylece kişi bilgisayar, internet kullanımının süresini kontrol etmeyi öğrenebilmektedir.

Bilgisayar, internet bağımlılığı tedavisi bireysel görüşmelerden oluşmaktadır.Sorunu olan genç, eğer görüşmeye gelmeyi red ederse, bu durumda ebeveynlere danışmanlık hizmeti verilmektedir.