Nikotin Tütün
 

Sigara bağımlılığı tedavisi

Lazer uygulaması

Takvim

İlaç tedavisi

Tütün

Nikotîn

Tedavi Merkezi

bırakma, bıraktırma Tedavi merkezi
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

SİGARA BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ
Sigara bağımlılığı tedavisi
 
 

Bağımlılık tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir kurum olan BATEM, sigara bağımlılığı alanına da genel bilgi ve deneyimini aktarmaktadır. Bu nedenle sadece sigarayı bıraktırmaya çalışan kurumlardan farklılık göstermektedir.

BATEM'de nikotin bağımlılığının tedavisinde farklı yöntemler bir arada kullanılmaktadır. Bunlar; lazer uygulaması, ilaç tedavisi, davranış terapisi ve takvim uygulamasıdır.  Kişiye uygun tedavi programları oluşturmak için öncelikle testler uygulanmaktadır. Değerlendirme sırasında kişinin tütün kullanma paterni ve kullanım özellikleri ortaya çıkarılmaktadır. Genel sağlık durumu değerlendirmesi yapılmaktadır. Kişinin bağımlılıktan kurtulma motivasyonu geliştirilmektedir. Ardından Smokelyzer yardımı ile solunum sistemindeki karbon monoksid düzeyi ölçülmektedir.

Programın içeriği

Lazer uygulaması: Halen İngiltere, İrlanda, Fransa, İspanya, ABD, Singapur, Tayland ve Birleşik Arap Emirliklerinde uygulanan ileri bir lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Lazer uygulama güvenli ve ağrısız bir yöntemdir. Lazer uygulama yapıldığı zaman bedenimizde endorfin adı verilen maddelerin salınımı artmaktadır. Endorfin bedenimizde doğal olarak gevşemeyi sağlayan bir maddedir. Nikotin bırakıldığı zaman endorfin düzeyi düşmektedir.Lazer uygulaması ile tekrar endorfin düzeyinin artışı sağlanmaktadır.
 

Böylece kişi,nikotinden uzaklaşmanın getirdiği olumsuz duygularla ve sigara isteği ile daha kolay başa çıkabilmektedir. BATEM, bu lazer uygulaması yöntemi geliştirmiş olan merkezden özel bir eğitim ve uygulama yetkisi almıştır. Lazer uygulama ile birlikte terapi uygulandığı zaman tedavide başarı olasılığının çok daha fazla arttığı gözlenmektedir. Lazer uygulaması dört kez yapılmaktadır.

Davranış tedavisi: Bu amaçla deneyimli psikologlar tarafından sigara kullanım paterni değerlendirilmekte, tekrar başlanmaması için yapılması gereken değişiklikler bireysel veya grup çalışmalarında öğretilmektedir.

Takvim uygulaması:Tedavinin hangi noktasında bulunulduğunu hatırlamak ve genelde nikotin bağımlılarının düştüğü tuzaklardan korumak amacıyla 90 günlük bir takvim yardımıyla tedavi desteklenmektedir.

İlaç tedavisi: Lazer uygulaması yapılamayacak kişiler için, BATEM psikiyatri uzmanları kişiye uygun bir ilaç seçimi ve doz planı oluşturmaktadır.

Programın yapısı

Tedavide ilk değerlendirme görüşmesi, 4 lazer uygulaması, 3 grup çalışması, takvim uygulaması, gerekli durumlarda psikiyatristle görüşme tedavi programına dahildir.