Uyuşturucu,uyarıcı,madde alkol,esrar,kokain
 

Ayaktan tedavi

Uyuşturucu,uyarıcı,madde

alkol,esrar,kokain

bağımlılığı

bağımlılığı ayaktan tedavi
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

AYAKTAN TEDAVİ NASIL YAPILIR?

 

UYARICI UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİNDE YENİ TRENDLER: AYAKTAN TEDAVİ

Uyarıcı uyşturucu madde (esrar, kokain, metamfetamin, eroin, ecstasy, ot vb.) alkol kullanımı ve bağımlılığı tedavisinde yeni trendler gelişiyor. Eskiden madde kullanımı ve bağımlılığında tek tedavi yöntemi bu kişilerin yatırılması ve hatta uzun süreler yatırılarak tedavi edilmesiydi. Bir anlamda toplumdan izole edilmeleriyle sonuçlanıyordu. Günümüzde ise tedavi artık mümkün olduğunca ayaktan yürütülmeye çalışılıyor. Bunun farklı nedenleri var…

Günümüzde madde kullananlar sadece sokakta yaşayan, herhangi bir işi olmayan kişiler değil artık! Bir ailesi, düzgün bir işi olan kişilerde yoğun alkol veya madde kullanabiliyorlar. Bunlar toplumda bir yeri olan kişiler. Hatta üst düzey yöneticileri! Bir kısmı iş çıkışı yoğun alkol alıyorlar. Bu grubun en önemli savunmalarından birisi “ama işim gereği içmek zorundayım” tarzında oluyor. Bir kısmı ise hafta sonları uyuşturucu partileri düzenliyorlar ve ardından hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar.

İşte bu nedenle madde kullanıcılarının ve bağımlılarının portresi değişmeye başladıkça tedavi yöntemleri de değişmeye başladı.

Neden ayaktan bağımlılık tedavisi?

uyuşturucu

Kişi ayaktan tedavi olduğu takdirde işine gücüne devam edebiliyor, ailesinden uzaklaşmıyor.

 
uyarıcı  Hastanede yattığı zaman genelde madde kullanıcıları etiketleniyorlar. Halbuki ayaktan tedavi sürecinde etiketlenmek yani toplumun ve çevresin olumsuz bakış açılarından kurtuluyorlar.
madde

Yatarak tedavinin en önemli sakıncalarından birisi olan toplumsal uyumun bozulması, ayaktan tedavi seçeneğinde yok. Kişiyi yatırdığınız zaman çevresinden izole ediyorsunuz. Hastanede kaldığı süre içinde maddeden uzak durabiliyor ama çıktığı andan itibaren yine eski hayatının içinde oluyor. Halbuki, hayatının normal akışı içinde maddeyi veya alkolü bırakabildiği zaman, kişinin alkol ve maddeye başlama oranı daha düşük olduğu bir çok bilimsel araştırmada gösterilmiştir. Bir başka deyişle kişiyi normal yaşam temposu içinde değiştirebilmek önemli…

esrar

Bağımlılık tedavisi uzun süren bir hastalık. Kişi hastanede yatarak tedavi olsa bile, çıktığı zaman tedavisini sürdürmek zorunda. Bu nedenle muhakkak ayaktan tedaviye girmek zorunda.

Bağımlılığın ayaktan tedavisi nasıl oluyor?

ecstasy

Ayaktan tedavinin başarılı olabilmesi için kişinin sık, sık tedaviye gelmesi çok nemli. Haftada en az iki kez tedaviye gelenlerde başarı şansı oldukça yüksek. Haftada üç kez gelenlerde ise başarı şansı daha da yükseliyor. Ancak sık gelişlerin maliyeti daha yüksek olabilmektedir. Bu nedenle, BATEM’de paket programlar uygulanmaktadır. Böylece kişi tek bir geliş için ödediği paranın çok azını ödeyerek tedavi olabilmektedir.

kokain

Ayaktan tedavi kişiyi bir bütün olarak içermektedir. Sadece alkol veya madde kullanan kişinin tedavisi değil, ebeveynlerinin veya eşinin veya sevgilisinin de konuyla ilgili bilgilenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, BATEM olarak kişinin çevresine de özel bir hizmet vermeye çalışıyoruz. Çünkü, sadece o kişinin değişmesi bazen yeterli olmamaktadır.

merkezi

Ayaktan tedavi sürecinde ilaç verilmekte ve bu ilaçlar da belli oranda kişinin çektiği alkol veya madde yoksunluğunu azaltmaktadır. Yatarak tedavide verilen ilaçlar da çok fazla farklılık göstermediği için, aslında tıbbi tedavi eksiksiz yapılabilmektedir.

tedavi

Çok yoğun madde kullanan kişilerde ayaktan tedavi başarısız olduğu taktirde, o zaman kısa süreli bir yatıştan sonra tekrar ayaktan tedavi denenmektedir. 

Ne zaman ayaktan, Ne zaman yatarak?

metamfetamin

Ayaktan tedavinin birkaç kez başarısız olduğu durumlarda yatarak tedavi seçeneğinin devreye sokulması gerekiyor.

ot

 Kişi eğer maddenin çok içindeyse, kendini çevresinden hiçbir şekilde izole edemiyorsa, bu durumda bir süre kişiyi çevresinden izole ederek tedaviye başlamak gerekebiliyor. Bu amaçla da yatarak tedavi tercih ediliyor.

BAĞIMLILIK BİR DAVRANIŞ BİÇİMİDİR

Bağımlılık bir davranış biçimidir. Aynı davranış biçimini sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımında görebildiğimiz gibi, internet kullanımında, seks davranışında, iş hayatımızda, alışverişte veya aşk ilişkilerimizde de görebiliyoruz. Bu davranış sorunlarının her birinde farklı özellikler göstermekle birlikte, davranış biçimi benzerdir. Bu nedenle tüm bağımlılıkların tedavisinde davranış biçimlerinin değişmesi büyük önem taşır. Ancak her biri için davranış örüntüleri farklıdır. Yaklaşımda farklı olmaktadır. Örneğin internet ve bilgisayar bağımlılığını yenmek için özel bilgisayar programları kullanmakta, aşk bağımlılığında daha içsel süreçler üstünde çalışılmakta, alışveriş bağımlılığında ise daha çok davranışlar üstünde durulmaktadır. Batem bağımllılık tanı ve tedavi merkezi'nde her başvuranın tedavi süreci kişiye özel hazırlanır.