sigara bağımlılığı tedavisi bağımlılık tedavi merkezi
 

Sigara bağımlılık tedavisi

Sigara bırakma

Sigara bıraktırma

bırakma bıraktırma
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

SİGARA BAĞIMLILIK TEDAVİSİ

 

BATEM bağımlılık tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir kurum olup, sigara bağımlılığı alanına da genel bilgi ve deneyimini aktarmaktadır. Bu özelliği ile sadece sigarayı bıraktırmaya çalışan kurumlardan farklılık göstermektedir.

Tedaviden önce…

BATEM’de kişiye uygun tedavi programları oluşturmak için öncelikle psikiyatrist ile görüşme yapılır. Hekimin belirleye yol ve yöntem üzerinden sürece başlanır. Standart bir uygulamada (kişiden kişiye farklılık gösterebilir) İlk önce bazı soru cevap testler uygulanmaktadır.

Ardından Smokelyzer yardımı ile solunum sistemindeki karbon monoksid düzeyi ölçülmektedir

Lazer uygulaması 

Halen İngiltere, İrlanda, Fransa, İspanya, ABD, Singapur, Tayland ve Birleşik Arap Emirliklerinde uygulanan ileri bir lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Lazer uygulaması güvenli ve ağrısız bir yöntemdir.

Lazer uygulandığı zaman bedenimizde endorfin adı verilen maddelerin salınımı artmaktadır. Lazer uygulamasıyla sigarayı bırakınca düşen endorfin düzeyinin artışı sağlanmaktadır.

BATEM, bu yöntemi geliştirmiş olan, İngiltere’de bulunan “Lazer ile Sigarayı Bırakma” merkezinden   özel bir eğitim ve uygulama yetkisi almıştır.

Davranış tedavisi

 

 

Lazer uygulamasıyla birlikte davranış tedavisi uygulandığı zaman sigara bırakma şansının çok daha fazla arttığı gözlenmektedir.

Bu amaçla deneyimli psikologlar tarafından sigara kullanım tarzı değerlendirilmekte, sigaraya tekrar başlamama için yapılması gereken değişiklikler bireysel çalışmalarla veya grup çalışmaları ile ele alınmaktadır.

Takvim uygulaması

Kişinin tedavinin hangi noktasında olduğunu hatırlaması ve genelde sigara bağımlılarının düştüğü tuzaklardan korunmayı sağlamak amacıyla, BATEM tarafından hazırlanmış olan 90 günlük bir takvim uygulaması bulunmaktadır.

Sigaranın bırakıldığı günden itibaren her gün, takvimin bir sayfasını kopararak takip edilecek bu ek tedavi yöntemi ise sigara bağımlılarını bekleyen tuzaklarla dolu yolda onların en büyük yardımcılarından biri olacaktır.

İlaç tedavisi

Lazer terapisi uygulanmayacak kişiler için, BATEM psikiyatri uzmanları kişiye uygun bir ilaç seçimi ve doz planı oluşturmaktadır.

DÜNYADA İLK KEZ UYGULANAN BİR YÖNTEM

Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi (BATEM) de sigarayı bırakmak için lazer uygulaması, psikolojik destek, ilaçlar gibi çok farklı yöntemler bir arada kullanılmaktadır. Ancak tekrar başlamayı önlemek amacıyla uzmanlar tarafından dünyada ilk kez uygulanan bir başka yöntem gerçekleştirildi: Takvim uygulaması. BATEM uzmanları tarafından hazırlanan 90 günlük yani üç aylık bir takvim, tedaviye başvuranlara veriliyor. Sigarayı bıraktığınız günden itibaren her gün takvimin bir sayfasını koparıyorsunuz. Her sayfada sigarayla ilgili bir mesaj veya bir konu yer alıyor. Böylece her gün sigarayı bıraktığınızı hatırlıyorsunuz. Bir anlamda üç ay boyunca terapiye devam ediyorsunuz! Kullananlar ise takvimin yararlarını şöyle sıralıyor:

Daha önce kendilerine güvendiklerini ve sigaraya başladıklarını ama takvimi kullandıkları sürece aslında zor bir sürecin içinde olduklarının farkına vardıklarını,

Sigarayla ilgili kötü anılarını hatırladıklarını ve sigarayı bırakmakla ilgili verdikleri kararın ne kadar yerinde olduğunun bilincine vardıklarını,

Sigarayı bırakmakla ne iyi yaptıklarını, değişen olumlu şeylerin varlığını sürekli  hatırladıklarını anlatıyorlar.