dürtü kontrolu psikiyatrist
 

Alışveriş

bağımlılığı nedir?

bağımlısı

alışkanlığı

hastalığı nasıl tedavi edilir?

Psikiyatrist psikolog desteği

alışkanlığı tedavi merkezi
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI NEDİR?
Alışveriş bağımlılığı tedavi merkezi
 

Alışveriş hastalığı nedir?:

Bu bağımlılık, günümüzde sık karşılaşılan bir tür davranış biçimidir. Alışveriş hastalığı veya alışkanlığı olarak da adlandırılan bu tutum, bir tür bağımlılık olarak değerlendirilmektedir. İnsanlar “iyi hissetmek” için alışveriş yapıp, bir şeyler almaktadır. Sonuçta iyi hissetmek, mutlu olmak, anlaşılabilen bir durumdur. Ancak bağımlılıkta durum farklıdır.

Bağımlılıkta kişi ihtiyacı olmayan şeyleri de almaktadır. Bu tutum ile kişi hoş olmayan gerçeklerden kaçmaktadır.

Bu bir davranış biçimidir. Aldıktan sonra bir keyif ve rahatlama hissi yaşar, ancak bir süre sonra pişmanlık ve suçluluk duygularını yaşamaya başlar.

Unutulmamalıdır ki her çok alışveriş yapan kişi, bağımlı değildir.

Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir?:   Bağımlılık bir hastalıktır ve kişinin bağımlı olup olmadığına yani hasta olup olmadığına karar verebilecek kişi ise bir doktor, bir psikiyatrist olmalıdır. Kişi bağımlı ise doktor kontrolu altında, uzman psikolog tarafından uygulanacak pskiolojik terapi ve eğitimler ile alışveriş bağımlılığı tedavisi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda, ihtiyaç görüldüğü taktirde, dürtü kontrolu için ilaç kullanımı gerekebilir. Gerekli olan ilaçlar ise bir hekim, bir hekim tarafından düzenlenmelidir. Bu konuda BATEM’de bireysel görüşme ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. Program sekiz haftalık bir programdan oluşmaktadır. İhtiyaç görüldüğü takdirde bireysel görüşmelerle devam edilir.