uyuşturucu madde esrar
 

Saçta uyuşturucu madde testi

Esrar testi

Kokain saç testi

Saçtan kaç günde çıkar

Kaç gün kalır

kokain eroin
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

SAÇTA UYUŞTURUCU UYARICI MADDE TESTİ
saçta kokain testi
 

Saçta uyuşturucu madde testi, kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy, amfetamin, metamfetamin, MDMA vs.) kullanıp kulanmadığının  geriye dönük tespiti için uygulanan bilimsel bir yöntemdir. İnternet sitelerinde bu konuya ilişkin doğru yanlış, birçok bilgi mevcuttur.

BATEM Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi olarak 2006 yılından beri sayısız hastamızdan numune alarak yurtdışında anlaşmalı olduğumuz yüksek teknoloji kullanan laborotuvarlarda yaptırttığımız saçta uyuşturucu madde testi sonuçları ile yine tedavi sürecinde izlediğimiz bu hastalarımızdan edindiğimiz tecrübeler ve bu konuda yayınlanmış bilimsel kaynakların  ışığında saçta bu testi yaptırmayı düşünen kişilerin, test için başvurmadan önce bilmeleri gereken bazı hususlar şunlardır;

 
Saçta uygulanacak test;

1- Kişinin yastık kılıfından veya saç fırçasından getirilen saça, uygulanması teknolojik olarak mümkün değildir. Saç numunesi kafanın belli bölümlerinden belli yöntemlerle belli miktar alınmalı ve belli bir standart yöntemle korunmalıdır.

2- Test uygulanacak kişinin rızası olmadan yani yazılı ve imzalı izini alınmadan şahıstan numune almak ve saçta uyuşturucu madde testine tabî tutmak ne etik ne de kanunîdir.

3- Saçta uyuşturucu madde testi geriye dönük olarak kişinin uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, eroin, kokain, ecstasy, amfetamin, metamfetamin, MDMA vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti için yapılmaktadır. Geriye dönüş süresi ise kişinin talebine değil, kafasında bulunan saçın uzunluğuna bağlıdır. Ortalama olarak saçın uzaması 1,5cm./ay'dır. Yani normal şartlar altında bir kişinin saçı ayda ortalama 1,5cm. uzar. Kafasında 2cm. saç olan birinin 3 ay önce uyuşturucu uyarıcı madde (esrar, ekstazi, kokain, dolantin, LSD, metamfetamin, ot, mantar, uçucu madde vs.) kullanıp kulanmadığının tespiti mümkün değildir fakat kafasında 9cm. saç olan birinin geriye dönük saçta uyuşturucu madde testi 6 ay öncesine kadar gidebilir.

4- Söylenenlerin aksine çok az bir kullanımın (örneğin; kişi 4 ay önce bir kez esrar kullanmış) saçta uyuşturucu madde testi ile böyle bir kullanımın kesin tespiti mümkün olmayabilir. Saçta uyuşturucu uyarıcı madde (ecstacy, MDMA, ot, mantar vs.) testi düzenli bir madde kullanımı olduğunda daha güvenilir ve doğru sonuç vermektedir..