kose1 kose2
 

Alkolü azaltmak için

Kaç duble rakı içilmeli

Alkolü azaltmanın yolları

Alkol ne kadar içilmeli

kose4 kose3
 
BATEM
Adres: Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok.

Ömür Apt. No:55/2

Topağacı Teşvikiye Şişli İST.
Telefon

0212 291 11 56

0212 291 11 57

Faks
0212 234 72 92
GSM
0533 205 73 73
0552 205 73 73

E Posta: bilgi@batem34.com

 

KONTROLLÜ  İÇME

 

Azı karar çoğu zarar mı?

Alkol yasal bir madde. Sosyal olarak kullanımı da oldukça yaygın. Ancak fazla oranda kullanıldığı zaman hem ruhsal, hem de fiziksel sorunlar yaratabiliyor. Bu nedenle hiç içmemek, içiliyorsa da en düşük miktarda içmek gereklidir.

Alkol ne gibi zararlar verebiliyor?

Alkolün zararları arasında enerji düşüklüğü, depresyon, uyku sorunları, stres, bunaltı, kilo alımı, huzursuzluk, yüksek kan basıncı, iktidarsızlık, hafıza kaybı, beyin hasarı, iş hayatında sorunlar, karaciğer hasarı, aile sorunları, kişiler arası ilişkilerde sorunlar, bulantı/kusma, bağımlılık, gastrit, ishal, çeşitli kaza ve yaralanmalar sayılabilir.

Bu gibi zararları görmemek için alkol ne kadar içilmeli?

Alkolün verdiği zarar kişiden kişiye değişmektedir. Ancak yapılan araştırmalar en düşük riski belirlemeye çalışmıştır. Farklı içkilerin içerdikleri alkol miktarları da farklıdır.  Bu nedenle farklı içkileri birbirlerine eşitlemek gerekir. Bunun için biz standart içki diye bir tanımlama yapıyoruz. Buna göre bir standart içki; bir kadeh şaraba, bir küçük kutu biraya, bir tek (yarım duble) rakıya, cine, votkaya, viskiye eşittir. Bir haftada üst sınır erkekler için 21, kadınlar içinse 14 standart içkidir. Örneğin bu rakam erkekler için 21 kadeh şaraba, 10,5 duble rakıya tekabül eder.

 

 

Bir standart içki değerleri

viski günde ne kadar içilmeli

Bu rakam neyi ifade eder?

Erkekler için 21, kadınlar içinse 14 standart içki rakamı riski anlatır. “Bu miktarın üstünde alkol kullanımı risklidir” demektir. Tabii ki, bu sayının alkol kullananlarda da fiziksel ve ruhsal sorunlar görülebilir. Ama bu sayının üstünde durum kritikleşiyor diyebiliriz.

Bu sayı herkes için geçerli midir?

Hayır. Örneğin gebelerin, fiziksel veya ruhsal hastalığı olanların hiç alkol almaması gerekir. Gençler için risk sınır belli değildir. Bu sınır gençlerde daha düşüktür. Bu nedenle gençlerin daha da az kullanması gerekir.

Peki, kişinin her gün alkol alması normal midir?

Hayır. Kişi yukarıdaki sayılara uysa bile, haftanın en az iki günü alkol almamalıdır. Bu süre çok önemlidir, çünkü kişinin bedeni alkolün zararlarını ancak bu iki gün içinde atabilmektedir.

Peki, bir erkek 21, bir kadın 14 standart içkiden fazla içiyorsa ne yapmalı?

Kullandığı alkol miktarını azaltması gerekir. Azaltmazsa, bağımlılık riski yüksektir. Alkol alımınızı bugün azaltmanız ilerde gelişebilecek ciddi bir bağımlılık sorununu önleyebilir. Eğer fazla içki içiyorsanız, alkolü azaltarak yaşantınızı ve sağlığınızı düzeltebilirsiniz.

Kişi bu miktarı nasıl azaltabilir?

Biz BATEM’de alkol kullanımını azaltmak için kontrollü içme adını verdiğimiz bir program uyguluyoruz. Kontrollü içmeyi öğrenmesi, kişinin alkol alımını sınırlamayı da öğrenmesi gerekir.

Alkol alımını sınırlamanın yolları nelerdir?

Alkollü bir içki almadan önce susuzluğunuzu başka bir içecekle gidermeniz (meyve suyu, soda, kola vs.), susamamışsanız bile önce bir bardak alkolsüz içki içmeniz gerekir. İçerken kuruyemiş gibi tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalıdır. İçmeye başlamadan önce kişi karnını doyurmalıdır. Düşük alkollü içkiler tercih edilmelidir. İçki sulandırılarak içilmelidir. Her yeni kadehten önce bir bardak alkolsüz içecek alınmalıdır. İçki, küçük yudumlarla ve yavaş içilmelidir. Fiziksel hareket, egzersiz, dans gibi sıvı kaybına yol açan durumlarda alkol alınmamalıdır. Aşağıdaki durumlara da dikkat edilmelidir.

depresyon

Akşamları içiyorsanız, akşam saatlerinizi doldurun ve içki içemeyeceğiniz yerlere gidin (sinema, anne babanızın evi gibi)

alkolün zararları

Çok içen arkadaşlarla beraber oluyorsanız, bu arkadaşlarınızla olan ilişkinizi azaltın

stres

Daha çok yalnızken içiyorsanız, yalnız kalmamaya çalışın

bunaltı

Canınız sıkıldığı zamanlar içiyorsanız, kendinize içkiden başka eğlenceler bulun

votka

Stresli olduğunuz dönemlerde alkol kullanıyorsanız, stresinizi yenmenin başka yollarını araştırın

tek duble rakı

Genellikle bar, meyhane gibi yerlerde içiyorsanız, kendinize başka sosyal etkinlik mekanları bulun

Hangi durumlarda kontrollü içme yöntemi çalışmaz?

Bazı durumlarda ise alkol kullanımının tamamen kesilmesi gerekir. Bağımlılık geliştiyse, başarısız alkolü azaltma ya da bırakma girişimleri varsa, alkol kullanımı ile birlikte daha da kötüye giden bir fıziksel rahatsızlık varsa (karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon vb.) bu durumda alkol kullanımı tamamen kesilmelidir.

BATEM’de uygulanan kontrollü içme programı nedir?

Kişinin alkolü kontrollü bir şekilde içmesini öğreten bir programdır. Programda kişi haftada bir tedaviye gelmekte ve hafta içinde verilen ödevlerini yapmaya çalışmaktadır. Program sekiz hafta sürelidir. Ancak daha sonra 15 günde bir olan görüşmelere katılarak, öğrendiği yeni davranış biçimi pekiştirilmeye çalışılmaktadır. Bu programın uzmanlar tarafından yürütülmesi önemlidir.

ALKOLÜ AZALTMANIN YOLLARI

azaltma yollar

Bir alkol alma günlüğü tutun

alkol bağımlılığı

Alkol almadığınız günler olmasını sağlayın

alkolizm

Alkol alma sınırınızı belirleyin

iktidarsızlık

Alkol almanız teklif edildiğinde hayır demeyi öğrenin.

rakı

Sizi meşgul edecek yeni uğraşlar bulun

bira

Koyduğunuz hedeflere ulaştığınızda istediğiniz bir şeyi satın alma veya yapmak istediğiniz bir şeyi yapın.

şarap

Bütün bunları yapmakta zorlanırsanız ailenizden, arkadaşlarınızdan ve doktorunuzdan yardım isteyin.